12.01.2011

Dolla Dolla Bills Y'All

Alright, time for a detailed budget breakdown on how much this 220,000 lb, 940 sq. ft. adventure cost

Our numbers are rounded off and sometimes approximated, but it's a pretty damn close approximation.

First up: disposing of the concrete. In order to get rid of the concrete we had to rent a jackhammer twice (at $65 each)

We rented a dump truck for $300

And we paid $380 for fees in dumping concrete (we could have saved about $200 if we had discovered Inner City sooner as their price per load was $25 as opposed to $100 at Aman).

Luckily we never had to pay to dispose of any of the dirt we dug up because we found uses for it alllllll over the yard

But we did spend $100 hiring help to get the dirt finally all level.

So next up on the purchase list was getting all the pack into the backyard and tamped down.

We purchased 13 yards of pack from Larm's (our local landscape place) for $705

And an additional $140 spend on the remaining 3 1/2 yards from Inner City, which included an $80 delivery fee. We could have saved another $300 or so dollars if we had discovered Inner City earlier and gotten all of our pack from them, but we actually liked Larm's pack better.

And while we were working on all that pack we had to rent a plate compactor 4 times

And at $75 each time that came in for a total of $300. We could have saved a ton o' cash if we had tamped by hand, but, well, we'd probably still be working on laying all the pack if we'd done that.

Once the pack was done it was time to finally get to laying the pavers, yay!!! And who would have thought base sand and edging were so expensive?

$580 expensive.

And then, there were the pavers. We used about 4,400 of them

Which came in at about $1880 (and that included the delivery fee from HD). But, we also got to subtract $130 when we returned a bag that contained base sand and all of our pallets.

The final steps tacked on just a bit more. The polymeric sand?

About $200

The one more final dusty plate compactor rental?

Another $75

And finally finally finally? The sealer

A hefty $150. Yes, gasp, I know. But, we really really really like our patio and the thought of it getting stained or fucked up in any way scares the shit out of us, so that $150 gives us peace of mind.

Let's total everything up.

$130 (jackhammer)
$300 (dump truck rental)
$380 (concrete dumps)
$705 (pack from our local landscape place)
$140 (pack from Inner City)
$100 (hired help)
$300 (plate compactor rentals while laying the pack)
$580 (base sand and edging)
$1880 (pavers)
-$130 (base sand bag and paver pallets returned)
$200 (polymeric sand)
$75 (the final plate compactor rental!)
$150 (sealer)
which all comes to a grand total of: $4,810

Yeah, that's a lot. But when you clock it in at 940 sq. ft., it comes in at about $5.12 a square foot. And when you count all the rentals and dumping fees, it's not terrible. Plus, our neighbor came by and said he got a quote to get his driveway ripped up and get his driveway and tire tracks down the side of his house redone as pavers and he got quoted $5-$7000. And that's just driveway and tire tracks.

It was a hefty price tag, a ton of lifting (well, tons and tons and tons), but we're so so so so so happy with it

11 comments:

Deb said...

It looks beautiful :) You guys did a great job!!

aptpupil said...

huge difference, great price. shows you what you can do yourself if you work hard and study enough. yay for us.

Sara @ Russet Street Reno said...

That is a fab price. If you had that done professionally, I bet it would've been 10k. Great job!!

threeacres said...

I agree that is a great price! Think of how much it would have cost if you were paying for all of that labor. Thanks for the cost break down so many people forget to do them but they are so helpful to other readers.

All of the truck rentals and delivery fees really add up though don't they? We take that for granted with a truck and trailer. And holy cow I know you're in a higher cost of living area but fill at our local gravel pit is $15 per ton!

threeacres said...

I agree that is a great price! Think of how much it would have cost if you were paying for all of that labor. Thanks for the cost break down so many people forget to do them but they are so helpful to other readers.

All of the truck rentals and delivery fees really add up though don't they? We take that for granted with a truck and trailer. And holy cow I know you're in a higher cost of living area but fill at our local gravel pit is $15 per ton!

meryl rose said...

Inner City (the concrete recycling center we used) came in at around that cost actually, (we got 3 1/2 yards for $60) but they didn't do delivery, so we had to pay someone a hefty chunk to do it. Ideally we would have used their pack because it was cheaper (though we still would have had to pay a lot to get it delivered), but we actually didn't like their pack as much as the local (more expensive) landscape place unfortunately.

Anonymous said...

Don't forget the free labor from all your loving family members. It was worth it-it is beautiful.

meryl rose said...

OF COURSE!!! And how terrible of me to leave that out. We would still be laying the pack if it hadn't been for our amazing, stupendous, awesome, hard working and super strong family who helped us out :) :) :)

Shasha Kidd said...

Thanks for the sharing your materials cost. The labor was, of course, priceless. =)

Tamara said...

I love this post, from all the details of activity and cost, to the photos of the fabulousity of the finishing. The results are stunning. Your neighbors must be shocked and happy. Indeed, I think they should give you a property-upgrade medal of honor.

meryl rose said...

Although now we have a big pile of dirt on our front yard...